Żnin – atrakcje, co warto zobaczyć?

Żnin – atrakcje, co warto zobaczyć?

Żnin to urokliwe miasteczko powiatowe położone w województwie kujawsko-pomorskim, ok. 40 km na południowy zachód od Bydgoszczy. Miejscowość poszczycić się może mnogością rozmaitych atrakcji – od obiektów historycznych, przez malownicze jeziora polodowcowe aż do XIX-wiecznej kolejki wąskotorowej! Co warto zobaczyć w Żninie? Jak najlepiej spędzić czas w stolicy Pałuk? 

Żnin – miasto o bogatej historii

Od czasów średniowiecznych aż po 1772 rok historia Żnina nierozerwanie związana była z Kościołem – miasto było własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Prawa miejskie otrzymało ok. roku 1263. O średniowiecznym rodowodzie Żnina świadczą dzisiaj przede wszystkim zachowany układ urbanistyczny Starówki, a także liczne zachowane zabytki. Najważniejszym z nich jest gotycki kościół św. Floriana z XV wieku, w którym podziwiać możemy m.in. tablicę upamiętniającą braci Śniadeckich. Szczególnie charakterystyczna jest natomiast stojąca pośrodku żnińskiego Rynku wieża ratuszowa. Pochodzi ona z XV wieku i stanowi jedyną, zachowaną po dziś dzień, część dawnego ratusza. Wieża udostępniona jest do ruchu turystycznego – można zapoznać się w niej z ciekawą wystawą stałą dotyczącą długich dziejów miasta. Zwiedzając żnińską Starówkę warto także przespacerować się reprezentatywnym deptakiem miasta – ul. Śniadeckich, odchodzącą z Rynku. 

Żnin – miasto sportów wodnych!

Oprócz ciekawych obiektów historycznych, Żnin pochwalić może się także położeniem nad dwoma malowniczymi jeziorami polodowcowymi – nad jeziorem Żnińskim Małym oraz Żnińskim Dużym. Nad pierwszym z nich urządzono niewielki park, który stanowi dzisiaj jedno z ulubionych miejsc spacerowych wśród Żninian. Znajdują się dwa nowe pomosty, siłownia plenerowa, a także niewielka plaża miejska. Warto podkreślić, że kąpielisko jest w sezonie strzeżone, co pozwala na bezpieczną zabawę. Jezioro Żnińskie Duże ze względu na korzystne warunki atmosferyczne jest natomiast popularne wśród osób uprawiających żeglarstwo czy windsurfing. Do Żnina zjeżdżają w tym celu pasjonaci wodnego szaleństwa z różnych regionów naszego kraju. 

Kolejka wąskotorowa – atrakcja dla dzieci!

Pisząc o Żninie, pominąć nie można jeszcze jednej, bardziej osobliwej atrakcji turystycznej, a mianowicie możliwość przejechania się unikalną kolejką wąskotorową. Trasa była jedną z licznych wąskotorowych dróg żelaznych pobudowanych przez Niemców pod koniec XIX wieku. Służyła głównie do transportu płodów rolnych do Żnina z pobliskich wiosek, czasami była także używana w celach przewozów osobowych. Dzisiaj, przejazdy mają już tylko charakter turystyczny – odwiedząjący Żnin mają okazję cofnąć się o ponad 100 lat i z okien kolejki obserwować piękne, pałuckie krajobrazy polodowcowe. Kolejka kursuje sezonowo na trasie ze Żnina do Gąsawy przez dwie ciekawie turystycznie wioski – Wenecję (z zamkiem i muzeum kolei wąskotorowej) oraz Biskupin (ze zrekonstruowaną osadą z czasów łużyckich).