Czym jest glamping?

Czym jest glamping?

Termin glamping jest połączeniem słów glamour i camping. Jest to model turystyki zrównoważonej, który umożliwia podróżnym korzystanie ze wszystkich wygód hotelu w pokojach zaprojektowanych z myślą o przyjemności i nowych doświadczeniach. Glamping, znany również jako camping butikowy lub luksusowy, pozwala na kontakt z naturą bez rezygnacji z komfortu.  

Trochę historii

Aby lepiej zrozumieć, czym jest glamping, cofnijmy się do XIX wieku, kiedy to brytyjscy odkrywcy, tacy jak David Livingstone, Gordon Laing i Verney Lovett, zapoczątkowali praktykę wynajmowania namiotów w Afryce. 

Tymczasem w czasach królów i królestw model ten już istniał i był wykorzystywany, gdy królowie i królestwa wyruszali w podróż. Przynosili przeróżne rzeczy, aby rozstawić namioty, których pałac nie miał nic do pozazdroszczenia. 

Również w 200 r. p.n.e. Osmanowie nosili namioty, aby sułtan mógł wygodnie podróżować. Mieli tam haftowane złotem tkaniny, dywany, fotele i wszystko, co można sobie wyobrazić. Następnie idee te przekształciły się w tak zwany glamping, który stał się paradygmatem nowej formy turystyki.

W kontakcie z naturą

Ten typ noclegu jest związany z naturą. Jest to sposób na wynalezienie na nowo koncepcji biwakowania, ponieważ oferta wykracza poza biwakowanie. Jest to wyjątkowe doświadczenie, które może wywołać wielkie emocje. Ten rodzaj zakwaterowania można spotkać na całym świecie: w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Oceanii i Australii.

Charakterystyka zakwaterowania w stylu glamping

Znajdują się ono na świeżym powietrzu, na terenach górskich, w parkach narodowych, lasach, dżunglach i na ustronnych plażach. 

Mają jedno duże łóżko lub dwa pojedyncze, niektóre z łazienkami, inne z łazienkami na zewnątrz, ekskluzywne usługi i strefę relaksu, w której można cieszyć się naturą.

W zależności od miejsca, w którym się znajdują, mogą mieć ogrzewanie lub klimatyzację. W zależności od ich kształtu można wyróżnić kilka rodzajów konstrukcji, takich jak: chata ecolodge, namiot płócienny, domek na drzewie, namiot safari, kopuła, domki mobilne, igloo, namioty bąbelkowe i tipi.

Do ich budowy używa się zrównoważonych materiałów, które nie szkodzą planecie ani jej nie zanieczyszczają, takich jak bambus, drewno, bale, strzecha, korek i liście palmowe. Są to obiekty o dużej oryginalności, stylu i zgodne z otoczeniem.

Jakie zmiany niesie ze sobą glamping?

Ponieważ jest on przyjazny dla środowiska, ośrodki glampingowe korzystają z energii odnawialnej, takiej jak wiatr, słońce czy biopaliwo.

Ponadto często posiadają one programy recyklingu niewielkiej ilości odpadów, które wytwarzają. Może się zdarzyć, że będą sugerować, aby nie przynosić plastikowych butelek ani toreb.

Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia ochrony środowiska, to bardzo sensowne jest, aby nie przywozić plastiku do odległego obszaru naturalnego. Istnieją też inne możliwości, takie jak torby z materiału, sztućce bambusowe, metalowe bukłaki na wodę i inne.

1 thoughts on “Czym jest glamping?

  1. Wow! Brzmi wspaniale. Połączenie z naturą, nie rezygnując z codziennych udogodnień, to rzecz, której szuka wielu wypoczywających

Comments are closed.